Chcielibyśmy zaprezentować Państwu kolejne wydanie „VetPersonelu”. Numer otwiera artykuł z zakresu marketingu. Każdy pracownik lecznicy weterynaryjnej powinien wiedzieć, jak prawidłowo podejść do klienta, aby ten z chęcią wracał i sięgał po dodatkowe produkty i usługi. Kolejne dwa artykuły są bardzo przydatne dla wszystkich osób pracujących ze zwierzętami. Wypadki z udziałem zwierząt mogą zdarzyć się podczas szkolenia czy innych czynności związanych z pracą ze zwierzęciem. Dlatego ważne jest, aby potrafi ć udzielić pierwszej pomocy i odpowiednio zareagować w celu zapewnienia bezpieczeństwa zwierzęciu i sobie.
Te artykuły oraz wiele innych oddajemy w Państwa ręce życząc jak zawsze przyjemnej oraz owocnej lektury!
Nowości z branży weterynaryjnej
Dzięki coraz większemu zapotrzebowaniu na zatrudnienie średniego personelu weterynaryjnego i znacznie większym możliwościom podnoszenia kwalifikacji zawodowych technicy stają się coraz bardziej atrakcyjni na rynku pracy.
Codzienna praktyka w zakładach leczniczych stawia przed personelem różnego rodzaju wyzwania. Jednymi z trudniejszych są te sytuacje, które wymagają nagłej interwencji oraz intensywnej terapii. Najczęściej wynikają z urazów komunikacyjnych, pogryzień, zadławień piłkami (do aportowania) bądź innego rodzaju wypadków. Nie sposób wymienić wszystkie możliwe zdarzenia, jak i przygotować stosowne procedury. Niemniej jednak każdy zespół medyczny powinien mieć przygotowane plan pracy w nagłej sytuacji oraz zestaw pomocny przy intensywnej terapii. Istotną kwestią jest także fakt, aby każdy w zespole wiedział, jakie jest jego zadanie do spełnienia.
Wstrząs jest skrajnym zaburzeniem równowagi między dostawą tlenu i składników odżywczych do komórek a zużytkowaniem tlenu i składników odżywczych przez komórki. W artykule zawarto podział wstrząsów ze względu na ich rodzaj, fazy, a także opisy terapii.
W dużych praktykach weterynaryjnych coraz częściej za prawidłowo wykonane znieczulenie pacjenta do planowanych bądź nagłych zabiegów chirurgicznych oraz do procedur diagnostycznych odpowiadają lekarze weterynarii zajmujący się anestezjologią.
Choroby zakaźne stanowią od stuleci poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Wraz z rozwojem nauki pojawiały się nowe strategie ich leczenia i zwalczania. Niezmiennie jednak kluczową rolę w zapobieganiu ich szerzeniu się przypisuje się czynnościom prowadzącym do przerwania łańcucha epizootycznego. W niniejszym artykule przedstawiono przegląd podstawowych czynników warunkujących rozwój chorób zakaźnych u zwierząt oraz możliwości zapobiegania im.
Zasadniczą przyczyną chorób przyzębia jest płytka bakteryjna – miękki osad pokrywający powierzchnię zębów, który zawiera mikroorganizmy, ich wydzieliny i produkty przemiany materii oraz resztki pokarmowe i złuszczone nabłonki.
Węglowodany są jedną z siedmiu podstawowych grup składników odżywczych, których organizmy żywe potrzebują, by przetrwać, zachować zdrowie, rosnąć i rozwijać się.
Z doświadczenia autorki i uwag przekazanych przez właścicieli psów, korzystających z salonu, wynika, że stosowane przez autorkę metody kąpieli leczniczych przynoszą doskonałe efekty. O tym, jak prawidłowo przeprowadzić szamponoterapię, a ponadto o podziale szamponów ze względu na stosowanie i o wskazaniach do odesłania klienta do lecznicy przeczytają Państwo w poniższym artykule.
Praca ze zwierzętami często naraża personel na niebezpieczne sytuacje spowodowane agresywnym zachowaniem psów. Aby uchronić się przed tym zagrożeniem, należy poznać podstawowe mechanizmy agresji, czynniki, jakie ją wywołują, a także wiedzieć, skąd bierze się agresja, w jakich przypadkach możemy się jej spodziewać ze strony naszych pacjentów oraz – co jest bardzo ważne – jak czytać sygnały, które wysyłają nam psy.
Właściciele zaniepokojeni niezrozumiałymi dla nich odgłosami wydawanymi przez psa często zwracają się z pytaniem do lekarzy i techników weterynarii.
Zabieg resekcji główki kości udowej jest zabiegiem przeprowadzanym u psów z zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi powstałymi wskutek dysplazji stawu biodrowego lub martwicy główki kości udowej. Poniższy artykuł opiera się na klinicznym przypadku terapii psa rasy border collie, który w wieku 7 miesięcy został poddany obustronnej resekcji główki udowej.
Rozmowa z Renatą Kozłowską, zdobywczynią tytułu Groomer Roku 2016
30-31.07.2016 r. w Warszawie odbyły się VII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Strzyżeniu Psów – jedyne oficjalne mistrzostwa groomingu w Polsce pod patronatem EGA (Europejskiego Stowarzyszenia Groomerów).
30-31.07.2016 r. w Warszawie odbyły się VII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Strzyżeniu Psów – jedyne oficjalne mistrzostwa groomingu w Polsce pod patronatem EGA (Europejskiego Stowarzyszenia Groomerów).
W ostatnią sobotę lipca br. w Auli Jana Pawła II Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu miało miejsce wydarzenie wyjątkowo ważne dla osób zajmujących się behawioryzmem psów, a to wszystko za sprawą prowadzącego, prawdziwego autorytetu w tej dziedzinie, profesora Coppingera z USA.